Czym czyścić płytki podłogowe?

Czym czyścić płytki podłogowe?

Płytki podłogowe to rozwiązanie wykorzystywane powszechnie w większości domów i mieszkań. Sprawdzają się jako podłoże już nie tylko w kuchniach czy łazienkach, ale także przestrzeniach dziennych. Ze względu na częstotliwość eksploatacji płytek, bardzo szybko gromadzi się na nich brud. By cieszyć się ich pięknem, warto je czyścić codziennie. Ale czym to zrobić? Jakich środków użyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Skuteczne czyszczenie płytek podłogowych

Płytki podłogowe mają to do siebie, że w zależności od rodzaju, charakteryzują się różnym poziomem połysku. Właśnie od tego zależy, jak szybko zauważysz zabrudzenia na ich powierzchni. Na płytkach podłogowych z wysokim połyskiem widać wszelkie zanieczyszczenia bardzo szybko. Z racji tego, sama pielęgnacja jest wymagająca, jednak przy odpowiednim wykonaniu efekt jest zachwycający. Matowe powierzchnie nie są aż tak podatne na widoczność różnego rodzaju zabrudzeń, przez co też wydają się być dużo prostsze w czyszczeniu.

Najprostszym sposobem na skuteczne wyczyszczenie płytek podłogowych, zarówno tych z wysokim połyskiem, jak i również matowych, jest dokładne ich umycie przy pomocy specjalnych płynów dedykowanych do tego celu. Na rynku istnieje wiele preparatów, które przeznaczone są do czyszczenia płytek. Co jednak w przypadku, kiedy nie dysponujesz odpowiednim płynem?

Czyszczenie płytek z wysokim połyskiem

Jeśli w domowym wyposażeniu brakuje preparatu do mycia płytek podłogowych z połyskiem, można użyć do ich wyczyszczenia roztworu wody i octu w proporcjach pół szklanki octu na 4 litry wody. By uniknąć nieestetycznych smug, świeżo umytą podłogę najlepiej jest wytrzeć do sucha. A czym umyć płytki, kiedy pod ręką nie ma butelki octu?

Z myciem podłogi świetnie poradzi sobie także zwykły płyn do naczyń lub po prostu czysta woda. Użycie ciepłej wody, bez dodatku detergentów jest gwarancją tego, że po umyciu na powierzchni podłogi nie pozostaną smugi.

Czyszczenie płytek matowych

Tak jak w przypadku płytek z wysokim połyskiem, tak również i matowych, świetnie sprawdzi się ocet. W celu usunięcia zabrudzeń z matowej podłogi należy przygotować roztwór z wody i octu w proporcjach szklanka octu na litr wody. Do delikatnych zabrudzeń można wykorzystać czystą wodę. Musi być ona gorąca – wówczas szybciej wyparuje z powierzchni podłogi i nie pozostawi smug. 

Do zmywania płytek zarówno błyszczących, jak i matowych można użyć zwykłego mopa, chociaż niektóre osoby wolą posługiwać się szmatką. Doskonałą alternatywą dla tych rozwiązań może być zastosowanie mopa parowego lub nawet myjki ciśnieniowej. To wygodne narzędzia, które pozwalają znacznie szybciej i skuteczniej umyć płytki podłogowe. 

wszystkie wpisy