Czyszczenie podłogi drewnianej

Czyszczenie podłogi drewnianej

Drewno z jednej strony jest materiałem bardzo trwałym i wytrzymałym na działanie różnego rodzaju czynników, z drugiej zaś niezwykle wrażliwym. Jego żywotność zależy w dużej mierze od kwestii pielęgnacyjnych. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas czyszczenia drewnianych podłóg. Odpowiednia pielęgnacja i mycie podłogi wykonanej z drewna pozwoli cieszyć się jej pięknym wyglądem przez dłuższy czas. Zatem, jak właściwie o nią zadbać? Odpowiadamy.

Czyszczenie podłogi drewnianej w pigułce

Aby drewniany parkiet zachował swój pierwotny wygląd na lata, trzeba poświęcić trochę czasu na jego pielęgnację. Wbrew pozorom nie jest to zadanie skomplikowane. Najważniejsza jest tu regularność – zaleca się codziennie sprzątać drewnianą podłogę. Pozostałe przez długi czas na podłodze drobinki piasku mogą tu zadziałać jak papier ścierny – naruszać, ścierać i uszkadzać wierzchnią warstwę podłogi. Codzienne jej odkurzanie pozwoli zminimalizować ryzyko powstawania trwałych plam i zarysowań.

Poza odkurzaniem, ważne jest także mycie podłogi drewnianej, a dokładnie delikatne przecieranie lekko zwilżoną szmatką lub mopem. Należy pamiętać, by nie myć parkietu dużą ilością wody. Drewniana podłoga to nie zwarta konstrukcja, lecz system połączonych ze sobą desek. Przedostawanie się wody w połączenia może doprowadzić do zawilgoceń, pęcznienia drewna, a nawet jego trwałego uszkodzenia.

Należy mieć też na uwadze, że drewniana podłoga wymaga stosowania specjalnie dedykowanych preparatów. Środki uniwersalne, przeznaczone do mycia każdej podłogi, mogą okazać się dla niej zbyt silne lub pozostawiać na jej powierzchni nieestetyczne osady. Pozostając przy kwestii preparatów – warto wybierać takie, przeznaczone nie tylko do drewna, ale też konkretnego wykończenia, czyli podłóg lakierowanych lub olejowanych.

Jak czyścić podłogę lakierowaną, a jak olejowaną?

Utrzymanie podłóg lakierowanych w czystości jest stosunkowo łatwe, bowiem drewno pokryte lakierem ma gładką i twardą powłokę o dużej odporności na zarysowania i plamy. W przypadku parkietu lakierowanego najlepiej sprawdzą się produkty beztłuszczowe. Co więcej, warto wybierać takie, które nie tylko myją, ale też pielęgnują – podkreślają wykończenie podłogi i skutecznie ją konserwują.

Drewno olejowane szybciej się brudzi, dlatego codzienna pielęgnacja jest tu jeszcze ważniejsza. Podłogę należy myć ściereczką nasączoną zimną wodą lub dedykowanym koncentratem. Należy pamiętać, że podłogi olejowane wymagają stosowania preparatów o działaniu natłuszczającym. Tutaj również warto wybierać takie środki, które nie tylko skutecznie umyją parkiet, ale też go zabezpieczą przed działaniem niekorzystnych warunków i uszkodzeniami mechanicznymi.

wszystkie wpisy